Autor Wątek: Historia mody i gorsety  (Przeczytany 25114 razy)

Ernestyna

  • Pułk Czarnieckiego
  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
  • I wish I was special, you're so very special
    • Zobacz profil
Historia mody i gorsety
« dnia: Lutego 17, 2012, 22:57:10 »
W przeprowadzonej ostatnio z Agnieszką dyskusji upierałam się, że w XIX wieku kobiety nosiły gorsety.
Podaję tutaj stronkę o historii ubioru, którą chciałam wykorzystać jako argument ;P

http://www.historiasztuki.com.pl/HISTORIA-UBIORU-13-HISTORYZMY.html 
 
Pewnie większość z Was się na tym zna, ale mimo wszystko proponuję zajrzeć :)

Zdunek

  • Pułk Czarnieckiego
  • Full Member
  • *
  • Wiadomości: 204
    • Zobacz profil
Odp: Historia mody i gorsety
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 17, 2012, 23:08:40 »
Pewnie większość z Was się na tym zna, ale mimo wszystko proponuję zajrzeć :)
Bym powiedział kompletnie co innego :P Ogólnie ze strojami z naszej epoki jest tak że było tego tak dużo że nikt normalny tego nie zapamięta. Ja sam ogarniam tylko kwestie strojów męskich, ewentualnie także same typy materiałów z których robili takowe stroje.

Jeśli chodzi o samo dopasowanie stroju. W przypadku strojów damskich ja daję dowolność taką że każda może mieć to co chce, tylko by było to potwierdzone jakimiś faktami historycznymi i że jeśli ktoś z innego bractwa spyta się czemu tak a nie inaczej, to po prostu będzie w stanie się wybronić. Specjalnie napisałem z innego bractwa, bo zwykli ludzie wiedzę mają zerową. Oczywiście w bractwach także zdarzają się takowe osoby, ale to mniejszość. No i chyba tyle, mamy być rekonstruktorami a nie osobami które chcą jeździć na imprezy, tu jest ważna kwestia.

Jeśli chodzi o męskie stroje, tu sprawa jest ciut inna, żebyśmy mogli dostawać zwroty powinniśmy stworzyć jednolity oddział. Czyli ten sam krój, kolory etc. W przypadku stroju męskiego to głównie szarawary i żupan, reszta to wsio właściwie. No i oczywiście broń. Aktualnie wszyscy na szabelki. Chociaż mam nadzieję że uda się ogarnąć rohatyny.

Mam nadzieję że takie rozwinięcie tematu strojów w tym topicu to nie problem :)

Agnieszka

  • Pułk Czarnieckiego
  • Jr. Member
  • *
  • Wiadomości: 77
  • Odezwało się wieczne dziecko...
    • Zobacz profil
Odp: Historia mody i gorsety
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 19, 2012, 01:22:21 »
Zwracam honor nosiły gorsety. Ale jak widać po nazwach i nie tylko to moda francuska, włoska, angielska i tak dalej. W Polsce XIX wiek to bardzo trudny okres. Był to czas pozytywizmu i pracy organicznej. W 1830 wybuchło powstanie listopadowe, a wielka rewolucja przemysłowa była w XVIIIw. Kobiety szły do fabryk i powoli gubiły swój strój, ze tak powiem.... Gorsety i te wszystkie opisywane piękne stroje były tylko dla najbogatszych zachłyśniętych zachodnią modą. Najlepiej zobaczyć filmy kostiumowe, których akcja dzieje się w tym czasie, jak choćby "Lalka" albo "Noce i dnie". Ale przyznaje się do błędu gorsety umarły na samym początku XX w, jak wybuchła I wojna światowa(1914). Pomyliłam się o jakieś kilkadziesiąt lat ;P
Odezwało się wieczne dziecko...

Ernestyna

  • Pułk Czarnieckiego
  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
  • I wish I was special, you're so very special
    • Zobacz profil
Odp: Historia mody i gorsety
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 21, 2012, 19:12:33 »
No spoko. To szafa gra ;)